Ozónová vrstva sa uzdravuje
Ozónová vrstva nad Antarktídou sa pomaly uzdravuje. "Diera", cez ktorú prechádza viac škodlivého slnečného žiarenia, ako je únosné, sa však nezacelí skôr ako o 50 rokov. Podľa BBC to tvrdia americkí vedci, podľa ktorých sa podiel ozónovej "diery" nad
Antarktídou značne zmenšil.
Podľa vedcov sa ozónová vrstva obnovuje najmä vďaka tomu, že vo svete sa prestali používať niektoré veľmi škodlivé látky, ako je freón.
K výsledku došli na základe údajov z troch satelitov a troch pozemných staníc. "Zistili sme, že pred 20 rokmi za jedno desaťročie ubúdalo z hornej časti stratosféry približne osem percent ozónovej vrstvy, teraz za desaťročie ubudli štyri percentá,"
povedal profesor Michael Newchurch z Univerzity v Alabame, ktorý viedol výskum. "Očakávame, že v nasledujúcich rokoch sa ozónová vrstva už úplne prestane stenčovať," dodal.
Ozónová vrstva sa začala "zviechať" v minulom desaťročí, keď bol zavedený zákaz používania niektorých škodlivých látok. Podľa tzv. Montrealského protokolu bolo zakázané používanie freónu, ktorý sa dával do aerosólov a chladničiek.
Vedci však upozorňujú, že hoci v hornej časti stratosféry sa ozónová vrstva začína ozdravovať, v nižších vrstvách to také jednoduché ešte nie je. Globálne otepľovanie ozdravenie ozónovej vrstvy odďaľuje. Napriek tomu vedci veria, že v druhej polovici
tohto storočia môže byť ozónová vrstva už v zdravej rovnováhe.